Forum ŚlubnePortal Ślubno Weselny www.WyjdzZaMnie.pl
Wesele - przejdź na portal || Forum ślubne | Suknie ślubne | Komis sukien ślubnych | Zapowiedzi Portal Ślubno Weselny www.WyjdzZaMnie.pl
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj   
Go to
Forum Forum Ślubne Strona Główna -> Przygotowania do ślubu -> Formalności

ślub Kościelny bez skutków cywilno-prawncyh
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
andżelina
Ultra fanatyk
andżelina jest offline 



Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 15415
Pomocy: 55
Skąd: śląskie
Data ślubu: 3.07.2010
Wiek: 35

PostWysłany: Sro Lip 15, 2009 5:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
rozliczanie tak, ale niektórzy mają np. rentę po kimś i wstępując w związek małżeński by ją utracili.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email



Madzialena
Ultra fanatyk
Madzialena jest offline 



Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 15155
Pomocy: 45




PostWysłany: Sro Lip 15, 2009 5:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
nie chodzi o rozliczanie podatków Wink
Joni, zajrzyj do działu spotkania foremek, tak przy okazji Wink
chodzi o to, że po ślubie stracę pomoc pieniężną na kontynuowanie nauki, którą miałabym do 25 roku życia, a 500 zł miesięcznie piechotą nie chodzi. tzn nie zmienia tego fakt ślubu, ale to, że do mojego dochodu będzie wliczany dochód męża.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
/\/\ilenciaa
Megamaniakalny forumowicz
/\/\ilenciaa jest offline 



Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 9512
Pomocy: 14
Skąd: Hiszpania/Polska
Data ślubu: 9 sierpien 2008
Wiek: 40

PostWysłany: Sro Lip 15, 2009 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
pytalam sie mojego ksiedza co z dyspensa ale powiedzial ze nie potrzeba .. ja mysle ze on nie byl jakims biskupem bo to byl nowy ksiadz w parafi (wymienili nam wszystkich ksiezy w parafi) ale wydaje mi sie ze wszystko mozna zrobic i z dyspensa i bez ... ja dostalam slub bez ... dopiero 20marca tego roku wzialam cywilny a moja kolezanka tez polka musiala pisac o dyspense.
_________________
[img]http://www.suwaczki.com/tickers/atdcj44jacq9vaob.png[/img]

[img]http://www.suwaczki.com/tickers/dqpr9vvjpvnxtcnj.png[/img]

mam najwspanialszego meza na swiecie !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Madzialena
Ultra fanatyk
Madzialena jest offline 



Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 15155
Pomocy: 45




PostWysłany: Sro Lip 15, 2009 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
[quote="andżelina"]rozliczanie tak, ale niektórzy mają np. rentę po kimś i wstępując w związek małżeński by ją utracili.[/quote]
wejście w związek małżeński nie jest przyczyną odebrania renty rodzinnej po zmarłym rodzicu. przecież Alka i chyba Joasia są już mężatkami, a dostają rentę rodzinną.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Madzialena
Ultra fanatyk
Madzialena jest offline 



Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 15155
Pomocy: 45




PostWysłany: Sro Lip 15, 2009 5:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
[quote="/\/\ilenciaa"]pytalam sie mojego ksiedza co z dyspensa ale powiedzial ze nie potrzeba .. ja mysle ze on nie byl jakims biskupem bo to byl nowy ksiadz w parafi (wymienili nam wszystkich ksiezy w parafi) ale wydaje mi sie ze wszystko mozna zrobic i z dyspensa i bez ... ja dostalam slub bez ... dopiero 20marca tego roku wzialam cywilny a moja kolezanka tez polka musiala pisac o dyspense.[/quote]
Milenciu, a Ty brałaś ślub w Polsce, prawda? pogadam z księdzem, chyba tylko od niego uzyskam pewne informacje Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Joni
Uzależniony
Joni jest offline 



Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 2185

Skąd: Lubelskie
Data ślubu: 25.07.2009; 30.04.2011
Wiek: 40

PostWysłany: Sro Lip 15, 2009 5:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
To już rozumiem, w takim razie rzeczywiście się nie opłaca, niestety polskie prawo zbyt przyjemne nie jest w wielu kwestiach Confused
Madzialena, a Ty idź do księdza i daj znać co się dowiedziałaś Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
/\/\ilenciaa
Megamaniakalny forumowicz
/\/\ilenciaa jest offline 



Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 9512
Pomocy: 14
Skąd: Hiszpania/Polska
Data ślubu: 9 sierpien 2008
Wiek: 40

PostWysłany: Sro Lip 15, 2009 5:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
madzialena bralam koscielny w polsce a cywilny tu ... moja kolezanka tak samo koscielny w polsce cywilny tu
_________________
[img]http://www.suwaczki.com/tickers/atdcj44jacq9vaob.png[/img]

[img]http://www.suwaczki.com/tickers/dqpr9vvjpvnxtcnj.png[/img]

mam najwspanialszego meza na swiecie !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
andżelina
Ultra fanatyk
andżelina jest offline 



Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 15415
Pomocy: 55
Skąd: śląskie
Data ślubu: 3.07.2010
Wiek: 35

PostWysłany: Sro Lip 15, 2009 5:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
[quote="Madzialena"][quote="/\/\ilenciaa"]pytalam sie mojego ksiedza co z dyspensa ale powiedzial ze nie potrzeba .. ja mysle ze on nie byl jakims biskupem bo to byl nowy ksiadz w parafi (wymienili nam wszystkich ksiezy w parafi) ale wydaje mi sie ze wszystko mozna zrobic i z dyspensa i bez ... ja dostalam slub bez ... dopiero 20marca tego roku wzialam cywilny a moja kolezanka tez polka musiala pisac o dyspense.[/quote]
Milenciu, a Ty brałaś ślub w Polsce, prawda? pogadam z księdzem, chyba tylko od niego uzyskam pewne informacje Wink[/quote]

po ojcu moze nie, ale np. po mężu już tak. jeśli kobieta owdowiała i po meżu ma rentę czy jakieś inne świadczenie na dzieci to wstępując w nowy związek małżeński ja traci. tak wyczytałam w internecie. małżeństwo być może nie ma tu znaczenia, może chodzic o fakt, że dochód rodziny się powiększy o pensję męża - tego nie sprecyzowali w tym artykule co czytałam.
oczywiście wiem, ze ty wdową nie jesteś, ale to był tylko jeden z przykładów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Madzialena
Ultra fanatyk
Madzialena jest offline 



Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 15155
Pomocy: 45




PostWysłany: Sro Lip 15, 2009 5:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
tzn ja napisałam, że z rentą rodzinną po zmarłym rodzicu. nie wiem, jak jest po małżonku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Madzialena
Ultra fanatyk
Madzialena jest offline 



Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 15155
Pomocy: 45




PostWysłany: Sro Lip 15, 2009 5:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
[quote="Joni"]To już rozumiem, w takim razie rzeczywiście się nie opłaca, niestety polskie prawo zbyt przyjemne nie jest w wielu kwestiach Confused
Madzialena, a Ty idź do księdza i daj znać co się dowiedziałaś Razz[/quote]
napiszę, tylko nie wiem, kiedy z nim porozmawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klaudiia
Megamaniakalny forumowicz
klaudiia jest offline 



Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 8763
Pomocy: 47
Skąd: Śląsk
Data ślubu: 3 lipca 2010
Wiek: 35

PostWysłany: Sro Lip 15, 2009 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
Artykuł 10 Konkordatu zaw między RP a St. Apostolską (1996 r):
[i]1. Od chwili zawarcia małżeństwo kanoniczne wywiera takie skutki, jakie pociąga za sobą zawarcie małżeństwa zgodnie z prawem polskim, jeżeli:
1/ między nupturientami nie istnieją przeszkody wynikające z prawa polskiego,
[u]2/ złożą oni przy zawieraniu małżeństwa zgodne oświadczenie woli dotyczące
wywarcia takich skutków,
[/u]3/ zawarcie małżeństwa zostało wpisane w aktach stanu cywilnego na wniosek
przekazany Urzędowi Stanu Cywilnego w terminie pięciu dni od zawarcia małżeństwa;
termin ten ulega przedłużeniu, jeżeli nie został dotrzymany z powodu siły wyższej, do czasu ustania tej przyczyny,
[/i]

"Odnośnie do warunku drugiego, związanego ze złożeniem przez nupturientów zgodnego oświadczenia woli w sprawie uzyskania skutków cywilnych zawieranego małżeństwa kościelnego, należy zauważyć, że art. 10, ust. 2 wymaga złożenia takiej deklaracji “przy zawieraniu małżeństwa”, co dokładniej precyzuje – a o czym będzie w dalszej części artykułu – “Instrukcja dla duszpasterzy dotycząca małżeństwa konkordatowego”.
[b]Istotnym jest tutaj fakt, że sami zainteresowani podejmują decyzję o tym, czy pragną (czy też nie), by ich małżeństwo kościelne zostało uznane na forum państwowym. Jeżeli nupturienci nie będą chcieli złożyć zgodnego oświadczenia woli dotyczącego uzyskania skutków cywilnych dla ich małżeństwa kościelnego, to ich małżeństwo kanoniczne nie będzie mogło być uznane na forum prawa polskiego. [/b]"

Ale jednocześnie jest też zapis kodeksu prawa kanonicznego:
[i]Kan. 1071 -
§ 1. Poza wypadkiem konieczności, nie można bez zezwolenia ordynariusza miejsca asystować przy:
(...) małżeństwie, które nie może być uznane lub zawarte według prawa państwowego;
[/i]

I teraz podsumowując
- polskie prawo państwowe nie stawia żadnych barier osobom, które chcą zawrzeć małżeństwo wyłącznie kanoniczne
- problem pojawia się właśnie w przypadku prawa kanonicznego (kościelnego) i mogę podejrzewać że powodem jest cytowany przeze mnie fragment kodeksu prawa kanonicznego - zapewne jego interpretacja może polegać zarówno na przyjęciu, że:
a) zgoda konieczna jest wtedy, kiedy małżonkowie NIE CHCĄ zawrzeć ślubu cywilnego, albo
b) jest ona konieczna tylko gdy małżeństwa cywilnego NIE MOŻE BYĆ ZAWARTE (czyli wtedy gdy przeszkodą do jego zawarcia jest nie brak woli nupturientów, a jakaś przeszkoda prawna np powinowactwo)

Moim zdaniem prawidłowa byłaby właśnie ta druga wykładnia, i wtedy zgoda nie byłaby wymagana...

Podejrzewam jednak, że jak zawsze, kiedy przepisy nie są zupełnie jasne, wszystko zależy od dobrej woli ksędza Smile
_________________
[url=http://daisypath.com][img]http://davm.daisypath.com/p72zp1.png[/img] [img]http://lpmm.lilypie.com/uXGfp1.png[/img][/url] [url=http://lilypie.com][img]http://lpmm.lilypie.com/ePxGp1.png[/img][/url]

https://www.facebook.com/pages/Isomeg/465252240292226
http://www.isomeg.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Madzialena
Ultra fanatyk
Madzialena jest offline 



Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 15155
Pomocy: 45




PostWysłany: Pią Lip 17, 2009 8:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem
dziękuję Wam za odpowiedzi Smile
dzisiaj skontaktuję się z xRobertem, który będzie nam udzielał ślubu, choćby się waliło i paliło i umówię nas z nim na rozmowę Smile zobaczymy, co z tego wyjdzie Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Ślubne Strona Główna -> Przygotowania do ślubu -> Formalności Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Możesz czytać tematy
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Wesele Tworzenie stron internetowych
Baner